Skip to main content

Matka natura a Ortho –kuchnia

„Energia nie powstaje z niczego i bez śladu nie znika, a tylko może przechodzić z jednego rodzaju w drugi”tak brzmi fundamentalna zasada zachowania energii, a ludzki organizm to wielka fabryka, która w oszczędny sposób zużywa energię dostarczoną wraz z pożywieniem. Czy ma wpływ na nasz organizm ? Aby utrzymać go przy życiu  w stanie spoczynku i bez koniecznej pracy potrzebujemy 1 kcal/1 kg wagi ciała x 24 godz. Przy małej aktywności fizycznej spalamy więc średnio około 24-32 kcal dziennie na każdy kilogram wagi, co odpowiednio przy wadze 70 kg stanowi 1680 – 2240 kcal, a tyjemy przez nadmierną ilość pochłanianych pokarmów. Nadwyżka spożytych kcal jest zazwyczaj odkładana w tkance tłuszczowej (adipocytach). Jeżeli codziennie spożywa się około 450 kcal ponad to co spali organizm (np. jeden pączek i słodki napój), to w ciągu 10 dni waga ciała może wzrosnąć nawet o pół kilograma.

Nieznajomość procesów zachodzących w organizmie człowieka  stwarza zagrożenia najczęściej przy odchudzaniu. Zrzucenie kilku kilogramów w krótkim czasie nie ma nic wspólnego ze zdrowym odchudzaniem. Najczęściej zmniejszenie wagi związane jest z większą utratą wody w organizmie, a nie tłuszczu. Osoby po przeprowadzonych procesach odchudzających zauważają zazwyczaj niepokojące zjawiska: niepokój, dyskomfort fizyczny i psychiczny.Najczęściej odchudzanie powoduje utratę kilku centymetrów w pasie i kilkunastu tysięcy włosów na głowie, a potem efekt jojo.

Kuchnia Ortho koncentruje się na zrozumieniu procesów zachodzących podczas odżywiania w komórkach. Przy niedoborach pierwiastków należy dostarczyć z pożywieniem niezbędne dla zdrowia naturalne odżywcze substancje w celu ich uzupełnienia. Ten sposób zapewni optymalne funkcjonowanie organizmu, który chwilowo mógł utracić stan naturalnej równowagi.

Codziennie nasze ciało potrzebuje przemiany energetycznej, ochrony i odbudowy komórek,jako proces nieunikniony. W przeciwieństwie do świata roślin, człowiek może dostarczać większość enzymów, minerałów, niezbędnych witamin, których organizm sam nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Nie wszystkie minerały potrafimy magazynować, dlatego codzienne zaopatrywanie ich z pożywieniem, np. w witaminy z grupy B, będzie odgrywało ważną rolę.Jednym z ważniejszych składników mineralnych organizmu wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie wielu mechanizmów regulacyjnych jest wapń. Pierwiastek niezbędny w wielu procesach, m. in. przewodnictwie nerwowomięśniowym, aktywacji niektórych enzymów, czynności mięśni, prawidłowym rozwoju układu kostnego, procesie krzepnięcia krwi, przepuszczalności błon. Od wapnia zależy funkcjonowanie mięśni, mocne kości, gojenie się ran, optymizm, pogodny, wyrównany nastrój, prawidłowa czynność serca, prawidłowa krzepliwość krwi, przyswajanie żelaza w organizmie, zdrowe zęby oraz zdrowy i spokojny sen. W pożywieniu wapń występuje w czekoladzie, figach, grochu, fasoli, jogurtach, kalarepie gotowanej, kapuście, szpinaku, koprze włoskim, makreli, migdałach, orzechach laskowych, mleku tłustym. Innym ważnym pierwiastkiem jest chrom,który stabilizuje poziom cukru we krwi. Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów w naczyniach krwionośnych, kontroluje poczucie apetytu, stymuluje przemiany energetyczne i syntezę kwasów tłuszczowych, pobudza transport aminokwasów do komórek, stymuluje działanie insuliny przy wykorzystaniu glukozy oraz zwiększa tolerancję na glukozę.W naturze występuje w czarnym pieprzu, grejpfrutach, grzybach, karczochach, mięsie, orzechach, ostrygach, produktach pełnoziarnistych, pszenicy i otrębach pszennych, rodzynkach, ryżu brązowym, szparagach, śliwkach, wątrobie cielęcej, żółtkach jaj. Natomiast potas i sódsterują całą gospodarką elektrolitów i mają wpływ na równowagę kwasowo-zasadową organizmu, odgrywają główna rolę przy przewodzeniu bodźców we wszystkich komórkach nerwowych. Od potasu zależy: dotlenienie mózgu, działanie mięśni, funkcjonowanie i zaopatrzenie komórek, funkcjonowanie nerek, gospodarka wodna organizmu, prawidłowa czynność serca, przemiana węglowodanowa. Występuje w awokado, bananach, brokułach, brzoskwiniach suszonych, burakach ćwikłowych, chlebie pełnoziarnistym, grochu, kabaczkach, kapuście, makreli, melonach, migdałach, morelach suszonych, orzeszkach ziemnych, pestkach dyni, sałacie, soku pomarańczowym, świeżym soku pomidorowym, szparagach, szpinaku gotowanym, śliwkach suszonych, ziemniakach gotowanych. Wymieniłem tylko kilka pierwiastków, ale również pozostałe jak żelazo, cynk, magnez, fosfor itd. pełnią w organizmie bardzo ważne role.

Przygotowanie więc potrawy wymaga się od prekursorów Ortho-kuchni bardzo wnikliwego towaroznawstwa i znajomości składu chemicznego składników używanychw odpowiednich kombinacjach, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, a układ odpornościowy utrzymał go w dobrym zdrowiu i stanie równowagi.

W chorym organizmie istnieje biochemiczna nierównowaga, która może być niwelowana poprzez dostarczenie odpowiedniego dla organizmu pożywienia. Ortho-Kuchniazajmuje się przygotowywaniem potraw bioróżnorodnych, jak najmniej przetworzonych, niemodyfikowanych, niefortyfikowanych, stosując naturalne dary Matki Ziemi tj. witaminy, minerały, pierwiastki śladowe, tłuszcze i białka w zrównoważonej kombinacji, aby człowiek nie cierpiał z powodu ich braku. Pamiętajmy, diety, w których dominują w składzie nadmierne ilości białka, przyspieszają procesy metaboliczne organizmu jak i wchłanianie leków, natomiast pożywienie w skład, którego wchodzą węglowodany spowalniają zarówno proces metaboliczny jak i wydłużają wchłanianie leków. Rodzaj diety wpływa więc również na interakcje żywności z lekami. Dlatego tak ważne jest ustalanieindywidualnego zrównoważonego menu na każdy dzień nie wróżąc z fusów, a na podstawie uzyskanych wyników badań, krwi, biochemii i immunochemii, alergologii, bakteriologii oraz analizy pierwiastków z włosów, oceny równowagi metabolicznej-katabolizm/anabolizm, oceny równowagi kwasowo-zasadowej.

Organizm zawsze będzie dążył do homeostazynawet, jeśli nastąpi zaburzenie jego równowagi, wtedy organizm sam stara się do tej równowagi powrócić. Kiedy to się nie udaje, wtedy najczęściej chorujemy.

A zatem zadaniem żywienia zrównoważonego w Ortho-kuchni jest doprowadzanie do prawidłowego poziomu wszystkich składników pokarmowych, od których zależy z kolei prawidłowy przebieg procesów organicznych i sprawność różnych funkcji narządów.

Żywienie zrównoważone, oparte jest na współpracy z organizmem i jest w pełni naturalne. Jest także biologiczne, gdyż stosuje wyłącznie substancje występujące w organizmie w stanie naturalnym w takich ilościach, które odpowiadają jego naturalnym potrzebom.

Substancje witalne są niezbędne dla naszego zdrowia, a Ortho-kuchnia pozwala niwelować przyczyny zaburzeń chorobotwórczych, a nie minimalizować tylko objawy choroby. Daje o wiele więcej korzyści i niesie ze sobą dużo mniejsze ryzyko szkodliwych skutków ubocznych znanych przy zastosowaniu tylko i wyłącznie metod konwencjonalnych.

Wiele produkowanych obecnie artykułów żywnościowych przetworzonych, fortyfikowanych, modyfikowanych jest często ubogie lub całkowicie pozbawione ważnych substancji odżywczych, które powinny zostać przyswajane przez organizm z pożywienia. Ponadto nie bez znaczenia są używki, jak alkohol czy kawa, które nie tylko nie dostarczają substancji odżywczych, ale i mogą pozbawiać organizm witamin. Również zewnętrzne przeciążenia, jak infekcje, stres czy szkodliwe oddziaływanie środowiska naturalnego – mogą prowadzić do podwyższonego zapotrzebowania na substancje witalne i odżywcze.

Substancje witalne pochodzenia naturalnego, wykazują korzystne dla człowieka działanie w skoncentrowanej formie i jednocześnie odpowiadają za szybki powrót organizmu do zdrowia.

Czy gluten może być sprzymierzeńcem? Kwas glutaminowy a mózg. Dlaczego straszą glutenem ?!

Nie toleruje go tylko 2% populacji na świecie! Czy ma być w przypadku ludzi zdrowych modną fanaberią?  Obniża poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu (LDL) oraz pozytywnie wpływa na mikroflorę jelit. Dieta całkowicie pozbawiona glutenu u osób zdrowych powoduje wzrost niekorzystnej mikroflory (namnażanie bakterii saprofitycznych). Gluten występuje m.in. w produktach z pełnego ziarna (dary natury), a wykluczając go w żywieniu zrównoważonym, pozbawiamy siebie solidnej porcji błonnika pokarmowego, minerałów i makroelementów. Gluten,to kompleks białek gluteniny i gliadyny oraz niewielkiej ilości albumin i globulin. To najbardziej elastyczne i sprężyste z wszystkich dostępnych białek znanych w naturze.Zawarty w gliadynie aminokwas L-glutamina stanowi ponad 60% wszystkich aminokwasów budujących mięśnie człowieka. W niekorzystnych warunkach dla organizmu (stres, choroba czy wysiłek fizyczny), gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na L-glutaminę. Glutamina pod wpływem enzymu powoduje przemianę glutaminy do kwasu glutaminowego, a tenw dużej ilości występuje w tkance mózgowej, dzięki czemu może zobojętniać działanie amoniaku powstającego w znacznych ilościach w czasie wzmożonej pracy mózgu.Poza uzasadnionymi przypadkami nietolerancji glutenu (celiakia), dieta bezglutenowa nie ma sensu, a może być wręcz szkodliwa dla zdrowia, kiedy konsumenci nie wiedzą, jak zastąpić codzienne pieczywo, by nie doprowadzić do niedoborów żywieniowych.

Lepiej żądajmy od dostawców certyfikatów i atestów na żywność, zboże, mąkę, otręby, pieczywo oraz wyników badań laboratoryjnych na zawartość mykotoksyn, metali ciężkich, pestycydów czy herbicydów. To one wg. wielu badaczy w głównej mierze w dawkach przekroczonych i skumulowanych mogą w wielu przypadkach powodować częściej zaburzenia gastryczne, a nie ten biedny szargany na wszystkie strony gluten. Aby wyprodukować najsmaczniejsze pieczywo pszenne glutenu musi być dużo i to jeszcze o najlepszej jakości technologicznej wyrażonej w jego rozpływalności! Bez niego nie będzie wyrośniętego i o pięknej porowatości miękiszu, a co za tym idzie tradycyjnego polskiego smacznego pieczywa.

 

Pamiętajmy zasadę HACCP „Zagwarantować jakość zdrowotną to również umieć to udowodnić na piśmie”, dlatego żądajmy atestów od naszych dostawców na żywność i surowce! Jak mawiam zdrowie w Twoich rękach, a żywienie zrównoważone i kuchnia Ortho jest jednym z sposobów na utrzymanie organizmu w stanie równowagi.

Józef Sadkiewicz

Zostaw komentarz