- Instytut Sadkiewicza CPKZ
- Zakład Badawczy Przemysłu Piekarskiego Sp. z o.o.
- 6 czerwca 2020
- sobota, 10:00 do 18:00
- DR Józef Sadkiewicz
- 48523650520
Contact event manager
Tickets details
- Sorry, Event passed
Domowy wypiek pieczywa EKO – krok po kroku
ul. Startowa 2, 85-744 Bydgoszcz
sobota, 10:00 do 18:00
6 czerwca 2020
000000
Krzysztof Bryjka
Organizer's other eventsDomowy wypiek pieczywa EKO – krok po kroku
ul. Startowa 2, 85-744 Bydgoszcz
sobota, 10:00 do 18:00
6 czerwca 2020
Szkolenie wyprzedane 🙂
zachęcamy w innym terminie.
Profesjonalna nauka domowego wypieku pieczywa EKO
z Dr Józefem Sadkiewiczem i Krzysztofem Bryjka.
„Chleb zdrowego życia”
Chleb od najdawniejszych czasów był niezbędnym i najważniejszym pożywieniem ludzi. Składany jako ofiara bóstwom, ofiarowany zmarłym był symbolem dobrobytu, zamożności, a także urodzaju i płodności. Symbol gościnności i przyjaźni. Wypiekany w specjalnych formach na rożne okazje służył człowiekowi od narodzin do śmierci.
-Prezentacja pieczywa ozdobnego: kształty, formy oraz przykłady zastosowań itp.
Dziś kręci piekarzy, giełdę, jaki i domowych pasjonatów. Do „tanga trzeba dwojga”, czyli współpracy nauki i praktyki, aby nie przeholować z fortyfikacją (ulepszaniem) i zagwarantować jakość i zdrowotność.
– Typologia i towaroznawstwo mąki w „pigułce” . Czy z tej mąki będzie chleb? Płaskurka, orkisz, samopsza, krzyca!
Potrzeba równowagi cenowej, aby rolnik, młynarz i piekarz zarobili (a nie dorobili), a konsument uzyskał za tę cenę najwyższą gwarancję jakości, a co za tym idzie i zdrowotności produktu.
– Nauka oceny organoleptycznej pieczywa. Jak kupując chleb nie dać się nabić w butelkę!
Po trzecie, aby w tej drabinie zależności znalazła się edukacja konsumenta i producenta, dotycząca jednego z najlepszych walorów zdrowotnych jakie ma pieczywo ciemne, z pełnego przemiału ziarna, daru natury, w którym jest całe bogactwo minerałów, witamin, błonnika i energii, zarówno tego żytniego jak i pszennego razowego na naturalnych procesach fermentacji.
– Walory zdrowotne pieczywa ciemnego i jasnego. Fakty i mity!
Smak pieczywa był i jest zawsze regionalny, lokalny i to od czasów, kiedy jego produkcja opiera się na procesach fermentacji mlekowej. W każdym regionie świata jest inna mikrobiologia środowiska bytująca tylko tu i tam. Nawet, gdy proces wytwarzania zgodny z recepturą będzie taki sam, to zawsze o smaku będą decydować te, a nie inne niewidzialne mikroorganizmy.
– Z kwasem czy bez? Uświadomienie i zrozumienie procesów zachodzących podczas powstawania naszego chleba, pozwoli na podniesienie walorów smakowych pieczywa i naszego zdrowia.
Chleb eko na naturalnym kwasie fermentacji mlekowej . Wyobraź sobie jego aromat pieczonego chleba samodzielnie w Twoim domu.
Błyszcząca, chrupiąca skórka i pyszny miękisz! Oprócz oczywistych korzyści dla zdrowia, pieczenie chleba przynosi również relaks i fascynację wynikiem, gdyż każdy wypiekany chleb jest nieco inny.
Zapewniamy, że pieczenie chleba to fascynująca umiejętność. Za każdym razem, gdy pracujesz nad własnym ciastem, zastanawiasz się “Jak będzie tym razem?”. Teraz jest Twój czas na naukę.
“Praktyka jest najlepszym Nauczycielem” jak mawiał słynny filozof Cyceron.
Zachęcamy domowych piekarzy i laików.
Dyskusja połączona z degustacją odkryje niebiańskie smaki jakie daje nam matka natura z całym dobrodziejstwem, a jak do tego dodamy szczyptę pasji i parę sprawdzonych przepisów na domowy chleb – sukces murowany.
Na koniec degustacja- uczta dla łasucha 🙂
- Wykorzystamy prastarą wiedzę na temat magicznej przemiany podstawowych składników (mąka, woda i sól) w zdrowy i smaczny chleb.
- Rodzaje ziaren eko oraz sposoby wykorzystania ich właściwości piekarskich.
- Podczas tych warsztatów nauczysz się: – czym jest naturalny kwas chlebowy i jak prowadzić jego kulturę,
- Jak dobrać temperaturę wody, długość wyrabiania i długość fermentacji, –
- Harmonogramów sporządzania i pieczenia chleba – jak robić dwa rodzaje chleba na naturalnym kwasie piekarskim fermentacji mlekowej.
- Porozmawiamy również o wartościach odżywczych i strawności chleba oraz o jego znacznym wpływie na mikroflorę jelitową.
W programie warsztatów:
- Czy z tej mąki będzie chleb? – czyli towaroznawstwo surowców: orkisz, płaskurka, samopsza, krzyca.
- Sposób mielenia ziarna i wpływ na dojrzałość mąki.
- Ale kwas! – naturalne metody wytwarzania kwasów żytnich
- T, jak tradycja – rzecz o tradycyjnych recepturach sporządzania domowych chlebów.
- Liczy się wygląd – nauka formowania ciasta
- Wypieki i to nie tylko na twarzach 🙂
Warsztaty interaktywne:
Upiecz to sam w domu
Nie samym chlebem człowiek żyje, ale dobre pieczywo to podstawa zdrowej diety. A skąd je wziąć? Najlepiej samemu upiec.
W cenę wliczone są: – upieczony podczas warsztatów chleb, – poczęstunek, – drukowany konspekt, – słoik z naszą rodzinną kulturą naturalnego kwasu piekarskiego fermentacji mlekowej o określonej na warsztatach kwasowości!
Warsztaty są zarówno interaktywne jak i informacyjne z dostępem
do strony e-learningowej: www.edubake.pl.
Są prowadzone w grupie liczącej maksymalnie tylko CZTERY osóby (4 OSÓBY- Komfort !!).
Warsztaty potrwają około 8 godzin.
ul. Startowa 2, 85-744 Bydgoszcz
♦ rozpoczynających swoją przygodę z wypiekiem domowego pieczywa EKO.
♦ chcących uzupełnić i poszerzyć informację praktyczne i teoretyczne o ziarnie, mące, fermentacji oraz wypieku domowego pieczywa EKO.
Dr nauk rolniczych (Rozprawa doktorska na Wydziale Biotechnologii i Rolnictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy -wcześniej ATR).
Specjalista ds. żywienia klinicznego i dla sportowców (ukończył studia podyplomowe w zakresie żywienia klinicznego, zbiorowego oraz wspomagania żywieniowego w aktywności ruchowej w sporcie i rekreacji na UMK w Toruniu Collegium Medicum w Bydgoszczy -Wydział Nauk o Zdrowiu).
Zielarz- fitoterapeuta ( ukończył studia podyplomowe w zakresie „Rośliny lecznicze-pozyskiwanie i zastosowanie w fitoterapii i dietetyce”na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii.na UTP w Bydgoszczy)
Magister wychowania fizycznego –studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.
Rzeczoznawca (próbobiorca) w zakresie pobieranie próbek dziczyzny. Egzamin Państwowy GIJHARS w Warszawie
Rzeczoznawca (próbobiorca)- w zakresie pobieranie próbek pieczywa oraz ziarna zbóż, nasion roślin oleistych i ich przetworów. Egzamin Państwowy GIJHARS w Warszawie
Nauczyciel akademicki -Adiunkt na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemiczne UTP w Bydgoszczy w Zakładzie Technologii i Inżynierii Przemysłu Spożywczego.
Założyciel i wykładowca w Instytucie Sadkiewicza- CPKZ niepublicznej placówce kształcenia ustawicznego oraz dokształcania i doskonalenia zawodowego działając w formach pozaszkolnych zgodnie z ustawą o systemie oświaty.
Uczestnik licznych szkoleń, warsztatów oraz konferencji z zakresu żywienia, piekarstwa, zbóż oraz zdrowia.
Doświadczenie związane z oceną jakości żywności i jej wpływu na zdrowie człowieka zdobywał w czasie dwudziestu pięciu lat pracy praktycznej z przemysłem i współpracy z naukowcami z uczelni wyższych.
W Instytucie udziela indywidualnych konsultacji żywieniowych, a we własnym profesjonalnym studio kulinarnym pokazuje jak przygotować je w sposób zdrowy i bezpieczny wg programu autorskiego:
Matka natura a Ortho –kuchnia wg. Sadkiewicza
Zachęcam i do zobaczenia w
- Instytucie Sadkiewicza ul. Startowa 2, w Bydgoszczy
Telefon kontaktowy: +48 52 365 05 10
e-mail:jozefsadkiewicz@gmail.com