Skip to main content

Na włosach wszelakich i fryzjerstwie się nie znam i nie wiem, jakim zamysłem jest straszenie konsumentów w mediach o wykorzystywaniu „włosów od naszych wspaniałych pupili” do opowiedzenia jakie dodatki dodaje się do pieczywa?. Nie aprobuję takich informacji. Słuchając tego, aż prosi się w tym momencie otworzyć salony fryzjerskie dla naszych pupili, wprowadzić modę na krótki włos i pozyskiwać surowiec dla kasy.

Wiem jedno, włos to możemy znaleźć w każdym domu, w każdej restauracji itd. bo je codziennie gubimy (od 50 do około 100 włosów dziennie to norma dla każdego) pewnie i jeden lub dwa zgubić może piekarz.

Ale wiem jedno l-cysteine można zrobić z większości dostępnych w naturze białek. Cysteina występuje głównie w białkach zbóż oraz kukurydzy.

L-cysteina to substancja białkowa – aminokwas należący do grupy endogennych, czyli wytwarzanych również przez organizm człowieka. Powstaje z metioniny i seryny w obecności kwasu foliowego, Wit B6i B12 . L-cysteina dodawana do ciasta w piekarstwie  sprawia, że ciasto jest bardziej rozciągliwe i miękkie.

To, że można ją zrobić praktycznie z wszystkiego co zawiera białka lub kupić naturalną od producentów, którzy dadzą ATEST na swój produkt nie powinno dyskryminować jedzenia i wpływać na złe kojarzenie produktu – pieczywa.

Chyba, że kupimy tani surowiec niesprawdzony z dalekich krajów i wyprodukowany np. z piór, włosów, sierści itd. Dlatego zachęcam wszystkich!!!  zawsze prosić o Atesty od naszych dostawców!.

Błędem jest też zakup surowców o obniżonej jakości (względy ekonomiczne). Przypominam, iż pełna znajomość cech jakościowych mąk i surowców potrzebnych do wypieku pieczywa wraz z atestem to klucz do sukcesu. Piekarze powinni otrzymywać specjalistyczne atesty jakościowe na produkty i sami je wystawiać. Pozdrawiam smakoszy najlepszego pieczywa .

Józef Sadkiewicz

Zostaw komentarz